Witamy na naszej stronie


                      Grzegorz Burdach Biuro Kosztorysowe Pkuwim
                      21-300 Radzyń Podlaski ul. Przesmyckiego 13/4
                                      REGON : 030305963


3. Cena oferty BIURA PKUWIM wynagrodzenie wykonawcy w świetle kodeksu cywilnego

Definicja wynagrodzenia za wykonanie zamówienia nie występuje w ustawie Pzp w takiej postaci jak w kodeksie cywilnym. Ze względu na fakt, że w ustawie mieści się ona w istotnych warunkach umowy i możliwości ich zmian, poprzez art.139 odsyła ona zamawiającego do kodeksu cywilnego w zakresie kształtowania tych postanowień umowy, które w sposób szczególny nie zostały określone w ustawie.

Wynika z tego, iż zamawiający kształtując w umowie formę wynagrodzenia powiązaną ze wskazanym w warunkach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego sposobem obliczenia ceny oferty powinien kierować się przepisami kodeksu cywilnego, a chcąc dokonać jej zmiany dodatkowo przepisami ustawy Pzp.

Kodeks cywilny wymienia następujące formy wynagrodzenia za wykonanie umów o dzieło, określone w Tytule XV (art.627÷646):

  • wynagrodzenie kosztorysowe poprzez wskazanie podstaw,
  • wynagrodzenie kosztorysem powykonawczym,
  • wynagrodzenie ryczałtowe.

Te kodeksowe formy wynagrodzenia dotyczą jak stwierdzono powyżej umów o dzieło. Tytuł XVI k.c. „Umowa o roboty budowlane” nie zawiera żadnego przepisu ustalającego jak kształtować warunki umowy w zakresie ustalania wysokości wynagrodzenia za roboty budowlane.

Jednak, choć zawarty w art.656 k.c. tytułu dotyczącego robót budowlanych katalog odesłań przepisów umowy o roboty budowlane do przepisów umowy o dzieło jest katalogiem zamkniętym i dotyczy tylko przypadków w nim wymienionych, tj. opóźnienia się przez wykonawcę z rozpoczęciem robót lub wykończeniem obiektu, wykonania przez wykonawcę robót w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową, rękojmi za wady wykonanego obiektu, jak również do uprawnienia inwestora do odstąpienia od umowy przed ukończeniem obiektu, a więc nie – wynagrodzenia, to przyjęło się w wieloletniej praktyce ustalania warunków umów, że strony posiłkują się przy określaniu formy wynagrodzenia za wykonanie robót budowlanych ww. przepisami dotyczącymi umów o dzieło.

W praktyce dotyczy to dwóch rodzajów umów:

- Pierwszej określającej wynagrodzenie kosztorysowe wykonawcy na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów (wynagrodzenie kosztorysowe). Są to umowy, przewidujące zapłatę wynagrodzenia w wysokości wynikającej z rzeczywiście wykonanych ilości robót. W tym przypadku należy przypomnieć zasadę wynikającą z kodeksu cywilnego uzależniającą prawo żądania przez wykonawcę podwyższenia wynagrodzenia od faktu, kto sporządził zestawienie prac planowanych będących podstawą obliczenia umówionego wynagrodzenia. Jeżeli zestawienie wykonał zamawiający, wykonawca ma prawo dochodzić podwyższenia wynagrodzenia. Natomiast, jeżeli zestawienie sporządził wykonawca, to może on żądać podwyższenia wynagrodzenia tylko w przypadku, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć większych ilości robót budowlanych (art.630 k.c. §1).

Oznacza to w praktyce, że jeżeli wykonawca otrzymał od zamawiającego opis przedmiotu zamówienia, w którym przedmiar robót zawiera zaniżone w stosunku do projektu budowlanego i wykonawczego ilości poszczególnych robót, to będzie on zobowiązany do wykonania wszystkich robót zawartych w ww. projektach, ale oznacza również, że ma prawo dochodzić wynagrodzenia za nie, zgodnie z zasadą przewidującą zapłatę wynagrodzenia w wysokości wynikającej z rzeczywiście wykonanych ilości robót.

I tu zamawiający mają pierwszy dylemat, jak pogodzić możliwość zwiększenia wynagrodzenia wykonawcy za wykonane większe ilości robót budowlanych nie wykraczających poza zakres opisu przedmiotu zamówienia (roboty te są przewidziane na rysunkach, a nie zostały ujęte w wyliczeniach) z nakazem wynikającym z art.51 ustawy o finansach publicznych o ustaleniu w umowie maksymalnego świadczenia na jakie zostaje zawarta i zarezerwowaniu w planie środków na wykonanie robót wynikających z różnicy pomiędzy obmiarem a przedmiarem.

- Drugiej, zgodnie z art.632 § 1 k.c. stanowiącej, że jeżeli strony umówiły się co do wynagrodzenia ryczałtowego, przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac (z uwzględnieniem § 2 – że jeżeli jednak wskutek zmiany stosunków, której nie można było przewidzieć, wykonanie dzieła groziłoby przyjmującemu rażącą stratą, sąd może podwyższyć ryczałt lub rozwiązać umowę).

Oznacza to, że wykonawca składając ofertę na wykonanie robót budowlanych określonych w opisie przedmiotu zamówienia na zakres robót objętych przetargiem, w przypadku, gdy wynagrodzenie za przedmiot zamówienia ma charakter ryczałtowy zobowiązuje się wykonać przedmiot zamówienia za zaoferowaną cenę. Istotą ceny ryczałtowej jest to, że jest ona niezmienna w toku całego postępowania i wykonawca nie może żądać podwyższenia ustalonego wynagrodzenia, chyba że z powodu rażącej straty. Dlatego wykonawcy składający ofertę cenową w postępowaniach o udzielenie zamówienia na roboty budowlane powinni pamiętać, że za zaoferowaną cenę będą zobowiązani do wykonania pełnego zakresu robót określonych w dokumentacji projektowej, a więc w projekcie budowlanym, projektach wykonawczych oraz przedmiarze robót i informacji bioz, jeżeli były odpowiednio wymagane i załączone, w sposób zgodny ze specyfikacjami technicznymi wykonania i odbioru robót, niezależnie od faktu czy wszystkie te elementy są ze sobą spójne (np. jeżeli załączony do SIWZ przedmiar robót zawiera mniejsze ilości robót budowlanych niż to wynika z projektu wykonawczego). Wynagrodzenie ryczałtowe jest ustalone w określonej z góry kwocie stałej i niezmiennej, niezależnie od faktycznego rozmiaru lub kosztów robót. (patrz: wyrok Zespołu Arbitrów UZP/ZO/0-563/05 z dnia 4 kwietnia 2005r. oraz UZP/ZO/0-1460/05 z dnia 24 czerwca 2005r.).

I tu zamawiający mają kolejny dylemat, czy przy ustaleniu wynagrodzenia za kosztorys budowlany w formie ryczałtu mogą wystąpić roboty dodatkowe i zamienne, i czy z tytułu ich wykonania wykonawcy należy się dodatkowe wynagrodzenie.

 







E-mail : gburdach@pkuwim.pl                         
E-mail : biuro@pkuwim.pl

E-mail : sburdach@pkuwim.pl
E-mail : info@pkuwim.pl
E-mail : postmaster@pkuwim.pl
kosztorys





Licznik odwiedzin

 

 

Dane adresowe

                      Grzegorz Burdach Biuro Kosztorysowe Pkuwim
                      21-300 Radzyń Podlaski ul. Przesmyckiego 13/4
                              REGON : 030305963